Domů > Tiskové zprávy > 2015 > Prosinec > V Techmanii se rýžuje zlato a visí tu klavír

V Techmanii se rýžuje zlato a visí tu klavír

 

              V adventním čase otevírá Techmania Science Center svým návštěvníkům dvě nové interaktivní expozice. Zatímco Vzhůru dolů má za sebou několikatýdenní zkušební provoz, Chemistři se v těchto dnech staví a dolaďují.

Vzhůru dolů nabízí cestu do středu země, do štol a důlních chodeb, zkrátka pod zem. Návštěvníci se tu projdou skrze jednotlivé vrstvy Země, seznámí se s geologií a hornictvím, s jejich minulostí i současností. Nahlédnou pod pokličku dobývání uhlí, zlata i dalších surovin. Mohou si zkusit práci s opravdovým bagrem nebo si vlastnoručně vyrýžují pár zrnek zlata. V doprovodných textech se navíc dozvědí řadu zajímavých informací, například že jedním z největších spotřebitelů hornických produktů je jejich vlastní kuchyně. Expozice obohacuje nabídku Techmanie v oblasti geologie a těžby nerostů, po níž zejména učitelé dlouho volali.

 

Expozice Chemistři hravě přibližuje dětem i dospělým svět chemie. Pět postav tu řeší, každá po svém, různé problémy. Všechny však spojuje vášeň pro chemii. A tak ukazují, jak je důležitá a zajímavá a hlavně v každodenním životě všudypřítomná a nezastupitelná. Návštěvníci tu budou odhalovat zajímavosti o chemických látkách, s nimiž přicházejí běžně do styku, jako je třeba voda nebo olej, anebo si vtipným způsobem zopakují periodickou soustavu prvků. Největší pozornost pak jistě připoutá klavír visící pár desítek centimetrů nad zemí přilepené pouce na pár centimetrech čtverečních lepidla.

 

Obě expozice přibyly do Techmanie díky evropským prostředkům z programu Výzkum a vývoj pro inovace. Vzhůru dolů pochzí z finského science centra Heureka a Chemistři přijeli z holandského science centra Continium.