S novým rokem plní plzeňské Techmania Science Center svým návštěvníkům jeden z nejnedosažitelnějších dětských snů: mohou se zde stát filmovou hvězdou, režisérem nebo kameramanem. To vše v nové expozici, ve Filmohraní.
K Zemi dorazila vesmírná loď, která byla před mnoha lety vyslána, aby prozkoumala hluboký vesmír. Nyní však nereaguje na jakýkoli pokus o navázání spojení. Je rozhodnuto: do lodi míří inženýr, aby zjistil, co se stalo. Netuší však, že raketu ovládli roboti… Tak začíná příběh, jehož hlavním hrdinou se ve Filmohraní může stát kdokoli bez ohledu na věk či pohlaví.
„Návštěvníci tu natočí trailer a stanou se tak hvězdou vlastního sci-fi filmu,“ říká autor expozice Ivo Opl a dodává, že lidé dostanou příležitost nahlédnout do zákulisí výroby filmových triků, seznámí se s možnostmi animovaného filmu, poznají technologii klíčování neboli Greenscreen nebo si pohrají se záběry z pojízdných kamer. „Také se vžijí do role moderátora televizních zpráv a o svém filmu budou informovat z opravdového zpravodajského studia,“ dodává.
Kdo nechce natáčet film, ale chce si jen tak pohrát, může si kromě všech exponátů vyzkoušet ještě filmový jeřáb, projít se stručnou historií kinematografie nebo na vlastní kůži otestovat trik Bullet time, který nejvíc proslavil film Matrix. V jednom okamžiku herce obletí 48 kamer a on vypadá, jako by zamrzl v čase a vše okolo se zastavilo.
Filmohraní nabízí dvanáct exponátů na 700 m2, 62 kamer, desítky světel, více než kilometr síťových kabelů a velký server, který natočené záběry sestříhá a poskládá a přidá hudbu a titulky, aby návštěvník nakonec obdržel hotový trailer v HD kvalitě. Na přípravě expozice se podílelo 37 lidí a celkem vyšla na 10 milionů korun.
V Plzni dne 12. ledna 2015