Plzeňské Dny AI se nemohou vyhnout Techmanii Science Center, která spolu s vědci z Fakulty aplikovaných věd připravila program pro širokou veřejnost, kde objasní / vyvrátí některé omyly spojované s tímto tématem a zároveň nastíní využití umělé inteligence v našem každodenním životě.
Malým bonusem pro všechny posluchače bude návštěva planetária, které pro ně bude otevřené již od 15:00.
Akce i doprovodný vstup do planetária je zdarma.
16:00 Přednáška Kamila Ekšteina – Typické omyly na téma umělá inteligence
Přednáška Ing. Kamila Ekšteina, Ph.D. je orientovaná spíše na humanitně zaměřené posluchače, kterým srozumitelnou formou osvětluje nejčastější omyly a nepochopení, která se ve veřejném mediálním prostoru objevují v souvislosti s fenoménem rapidního rozšiřování nasazení umělé inteligence. Rozebereme některá bombastická tvrzení novinářů a popularizátorů vědy, kteří ovšem ve zmíněných případech naprosto selhali v pochopení fundamentálních principů nejen umělé inteligence, ale vědy obecně, čímž přispěli nikoliv k popularizaci, ale spíše k navození ambivalentních pocitů z této perspektivní a nesmírně zajímavé oblasti vědeckého bádání.
17:00 Rozhovor s Lukášem Pickem
Rozhovor s Ing. Lukášem Pickem, Ph.D., který se svými zahraničními kolegy vyvinul již několik vužitečných aplikací, které našly své využití v každodenním životě tisíců lidí po celém světě. Ve spolupráci s Dánskou mykologickou společností vytvořil a spustil mobilní a webovou aplikaci pro rozpoznávání druhů hub. Pomohl také vytvořit systém pro identifikaci tisíců hadích druhů, aby přispěl k prevenci úmrtnosti na hadí uštknutí. Nebo vytvořil systém pro identifikaci druhů volněžijících živočichů z fotopastí v národním parku Serengeti v Tanzanii. Aktuálně je Lukáš hlavním řešitelem projektu Carnivore ID. Jeho cílem je zkoumat a vyvíjet nové technologie AI pro analýzu fotek šelem z fotopastí.