Domů > Tiskové zprávy > 2015 > Leden > Techmanii loni navštívilo přes 200 tisíc lidí

Techmanii loni navštívilo přes 200 tisíc lidí

Více než dvě stě tisíc lidí si v roce 2014 vybralo z nabídky expozic, programů a akcí Techmania Science Center v Plzni. Celkem tu přivítali 200 335 návštěvníků. Od ledna do konce března fungovalo jen 3D Planetárium a expozice Vesmír, 28. března se po rekonstrukci otevřela i rozšířená expoziční hala science centra, do níž během roku postupně přibývaly nové expozice.

Cíl splněn. Tak by se dala charakterizovat návštěvnost, kterou jsme si stanovili pro uplynulý rok. V 3x větší Techmanii nás navštívilo více než 100 tisíc návštěvníků z řad rodičů a dětí a cca 30 tisíc ze školních skupin,“ shrnuje uplynulý rok ředitel Techmania Science Center Vlastimil Volák.

„Největší zájem byl o naše expozice, ty byly cílem více než poloviny návštěvníků. Další více než třetina si vybrala z nabídky filmů v planetáriu,“ dodává Alena Roková, koordinátorka marketingových aktivit Techmanie. Zájem byl ale i o programy v laboratořích a dílnách, speciální projekce na interaktivním globu Science On a Sphere, přednášky a další akce.  „Techmania science center od března nabídla mnoho novinek, které nikdy předtím neměla. Hitem byly určitě forenzní laboratoře, kde si návštěvníci mohou vyzkoušet práci vyšetřovatelů. V planetáriu byl největší zájem o 3D film Astronaut, který vidělo přes 30 tisíc návštěvníků. Od září Planetárium navýšílo nabídku 3D filmů o Jsme Vetřelci a Hluboký vesmír, který vidělo celkem přes 6000 lidí,“ upřesňuje Alena Roková.

Nový rok v Techmanii zahájí slavnostní vernisáž expozice Filmohraní. V ní se návštěvníci mohou stát filmovou hvězdou a mohou si natočit svůj vlastní akční film.  Vernisáž proběhne v pondělí 12. ledna dopoledne. Další měsíce pak přinesou tradiční Jaderné dny, RTI nebo Noc vědců, jejímž je Techmania národním koordinátorem. „Loňský desátý ročník přilákal třicet čtyři a půl tisíce lidí. Letošním tématem bude světlo a my věříme, že opět padne návštěvnický rekord,“ říká Hana Královcová, která má organizaci Noci vědců na starosti.

Techmania chce rovněž nadále rozšiřovat nabídku astronomických pozorování. K dispozici jsou zde špičkové dalekohledy, díky nimž se zdejším  astronomům v září podařilo vyfotografovat skvrnu na Slunci, která byla větší než Jupiter.

V letošním školním roce přišla Techmania s nabídkou uceleného tématu určeného nejen veřejnosti, ale strukturovaně i jednotlivým stupňům škol a v této praxi bude pokračovat i nadále. Letošní téma vesmír vystřídá od září výživa. V létě se také návštěvníci mohou těšit na nové programy v laboratořích. Mezi nimi nebude chybět ani tolik oblíbená Kriminálka TSC. Tentokrát se do vyšetřování zločinu pustí laboratoř fyzikální.

V Plzni dne 7. ledna 2015