Domů > Tiskové zprávy > 2020 > Červen > Techmania Science Center dnes znovu otevřela pro školy a veřejnost. Láká na nový film a termovizi

Techmania Science Center dnes znovu otevřela pro školy a veřejnost. Láká na nový film a termovizi

 Techmania Science Center dnes znovu otevřela pro školy a veřejnost. Láká na nový film a termovizi 

Za dobu své existence otevřela Techmania celkem čtyřikrát a přivítala více než 1,5 mil. návštěvníků. Nyní zve návštěvníky na nový film „Planeta Česko“ a exponát „TERMOVIZE“, který navíc bude hlídat tělesnou teplotu příchozích a zajišťovat bezpečnost všech návštěvníků. Svůj provoz centrum upravilo tak, aby na každého návštěvníka připadalo nejméně 20 m2 expoziční plochy a tím byla dodržena dostatečná vzdálenost mezi osobami. 

„Provoz jsme v Techmanii rozdělili na dva okruhy, které jsou přístupné vždy ve stanoveném čase. Hlavní budova je otevřená ve dvou časech a 3D Planetárium má tři časy otevření. Po skončení času pro příslušný okruh budou prostory vyklizeny a desinfikovány,“ vysvětluje ředitel Techmania Science Center Vlastimil Volák. „Na návštěvníky se moc těšíme,“ dodává s tím, že stejně jako před pauzou vynucenou pandemií koronaviru je oblíbené plzeňské science centrum připraveno bavit malé i velké taji světa vědy a techniky. „Právě teď, kdy se děti učí ve velké míře doma, je ideální příležitost doplnit výuku návštěvou Techmanie, kde se s řadou témat seznámí názornou a atraktivní formou. Návštěva Techmanie přitom nejen potěší děti a rodiče, ale také podpoří science centrum. To je možné i dalšími způsoby – nákupem permanentky, členstvím v Techmania Klubu nebo finančním darem. 

Techmanie tak dnes zažívá další mezník své historie. Poprvé otevřela jako první. science centrum v České republice 4. listopadu 2008 na ploše cca 3 tis. m2. V té době to byl v Čechách neznámý pojem. Druhé významné otevření proběhlo 4. listopadu 2013, kdy Techmania jako první představila 3D Planetárium v České republice. Společně s brněnskou hvězdárnou a planetáriem tak ve stejných dnech odstartovala digitalizaci planetárií v České republice. Potřetí Techmania otevřela po rozšíření a rekonstrukci hlavní budovu science centra na Den učitelů 28. března 2014. V České republice se v té době už utvořila síť devíti science center (1x Plzeň, 1x Liberec, 2x Ostrava, 3x Brno, 1x Olomouc, 1x Hradec Králové) s roční návštěvností více než 1,7 mil. osob. Osm z nich včetně plzeňské Techmanie společně vytvořilo Českou asociaci science center. 

V úterý 2. června 2020 Techmania otevírá hlavní budovu a 3D Planetárium počtvrté – po koronavirové krizi. Návštěvníci budou moci zhlédnout nový český celovečerní film „Planeta Česko“ a díky nejmodernějším technologiím zcela zblízka poznají fascinující svět zvířat a rostlin. 

Ve snaze zvýšit bezpečnost návštěvníků a svých zaměstnanců centrum přijalo opatření, které eliminuje vstup lidí s vyšší teplotou. Instalace proběhla ve spolupráci s výzkumným centrem NTC Západočeské univerzity v Plzni, které se kromě jiného specializuje na bezkontaktní měření. Ve vstupní části budovy před recepcí naistalovalo science centr ve spolupráci s výzkumníky termokameru, která je tak prvním exponátem, jež hosté uvidí. Nový exponát nejen vysvětluje princip termovizního měření, ale zároveň identifikuje osoby se zvýšenou teplotou.