Domů > Projekty > Ukončené > ERC – Věda na druhou

ERC – Věda na druhou

ERC – Věda na druhou

Doba trvání:

1. 10. 2015 - 31. 3. 2019
Dotační program: Horizon 2020
Oblast podpory: Výzva ERC-SUPPORT-2014: ERC Support for novel ways to highlight the work funded by the ERC and reach out a wider public.
Hlavní řešitel: SCIENCE BUSINESS PUBLISHING LIMITED
Webové stránky: www.sciencesquared.eu

Kontaktní osoba

V případě dalších dotazů k projektu se prosím obraťte na email projekty@techmania.cz

Stručný popis projektu

Tento 3,5letý projekt se zaměřuje na populární a politickou podporu Evropské rady pro výzkum (ERC) po celé Evropě pomocí zviditelnění jejích vědeckých úspěchů.

Celkem 7 členů konsorcia a 9 členů ECSITE (www.ecsite.eu) přinese vzrušení a zvědavost široké veřejnosti v podobě sady atraktivních a zajímavých aktivit a akcí vycházejících z výzkumu.  V průběhu projektu bude zvoleno 6 vybraných vědeckých témat, jejichž obsah bude předán veřejnosti pomocí nejrůznějších debat, her, experimentů, demonstrací a veřejných akcí s cílem vzbudit zájem a zvědavost veřejnosti v oblasti vědy a zapojit ji do diskuse o kontroverzních vědeckých otázkách.

Současně s aktivitami bude probíhat kampaň propagující nejmodernější výzkumné projekty a výsledky financované Evropskou radou pro výzkum s cílem podnítit představivost a zvědavost lidí v oblasti současného výzkumu. 

Jako první vědecké téma si Techmania Science Center zvolila téma „Jídlo“. V rámci tohoto téma budou zrealizovány tyto aktivity:

  • 9. -10. 9. 2016 účast projektového stánku na Dnech vědy  a techniky na náměstí Republiky v Plzni
  • 30. 9. 2016 Noc vědců 2016 -  projektový Workshop, komentovaná projekce filmu 10 miliard - co máte na talíři? vedená odborníky - Tomáš Popp (odborník na regionální potraviny ENVIC, o. s.), Alena Lehmannová (zakladatelka první komunitní zahrady v Plzni, ENVIC, o. s.)
  • 21. 11. 2016 Přednáška a Science café na téma Zvyky spotřebitelů s RNDr. Filipem Matějkou, PhD. - prvním Čechem, pracujícím v české výzkumné instituci, který získal ERC grant jako hlavní řešitel v oboru společenských a humanitních věd

 

 

Program v rámci tématu smyslového vnímání:

Veřejná aktivita (Pop-up science stánek)

 Datum:  6. října 2017 - Noc vědců
 Místo:  Techmania Science Center, Plzeň
 Účastníci:  Široká veřejnost, rodiny s dětmi, studenti
 Předpokládaný počet účastníků:  1500

 Ve stanu Pop-Up, který bude na letošní Noci vědců, budete mít možnost získat informace o nejmodernějších výzkumných projektech financovaných z ERC zaměřených na smysly a smyslové vnímání. Edutaineři z Techmania Science Center zasvětí návštěvníky do tajů smyslového vnímání skrze praktické příklady. K dispozici budou také digitální a tištěné materiály.

 Workshop

Zrak je jeden z našich nejdůležitějších smyslů, většinu informací získáváme právě pomocí zraku. Ne všechno, co vidíme, je ale skutečné. Víte, jak je možné zrak oklamat? Slyšeli jste už někdy název Hermanova mřížka? Víte, co je to stereogram? To vše zjistíte v programu Zrak.

V rámci programu, který je zaměřený na zrak si návštěvníci vyzkouší, jak lze oklamat zrak. Zjistí, co se skrývá ve stereogramech. Vyzkouší si také moaré animaci a jak funguje Hermanova mřížka.

 Noc  vědců má v České republice již dlouholetou tradici, koná se od roku 2005. Techmania jako národní koordinátor, spolu s partnery, každoročně připravuje bohatý program sestávající ze show, kreativních dílen, hudebních vystoupení, populárně laděných přednášek a soutěží. Ve všech lokalitách organizátorů Noci vědců je v jeden večer představena populární formou věda a její nositelé: vědci, vynálezci, technici, komunikátoři vědy aj. Podrobný program a seznam organizátorů je uveden na www.noc-vedcu.cz.

  
Fablab aktivita

 Datum:  6. října 2017 - Noc vědců
 Místo:  Techmania Science Center, Plzeň
 Účastníci:  Široká veřejnost, rodiny s dětmi, studenti
 Předpokládaný počet účastníků:  300

 Všechny naše smysly jsou vzájemně propojené. Když nevíte, k čemu čicháte, může vám i příjemná vůně připadat nepříjemná. Není proto vůbec lehké poznat, ke kterým látkám vlastně čicháte. Dokážete stejně jako parfumér od sebe jednotlivé vůně rozeznat?

V rámci projektu ERC – Věda na druhou se budete moci zúčastnit workshopu, který je zaměřený na čich. Návštěvníci si vyzkouší, jak dobrý mají čich, které látky jim voní a které jsou jim naopak nepříjemné. Zjistí, jestli umí ve směsi vůní rozeznat jednotlivé složky a zda by byli úspěšnými parfuméry. Kromě demonstrace voňavých látek dojde také na zkoumání čichového epitelu za pomoci mikroskopu!

Budete se moci dozvědět také spoustu zajímavých informací o špičkových vědeckých projektech v Evropě, jako je například SenseX - Sensory Experiences for Interactive Technologies, který je tematicky propojen i s naším workshopem.

 

Dialogová aktivita

Přednáška a science café

 Datum:  12. října 2017
 Místo:  Techmania Science Center, Plzeň
 Účastníci:  Široká veřejnost,  studenti
 Předpokládaný počet účastníků:  30

Zúčastněte se přednášky a science café ERC = Věda na druhou, kde budete mít možnost setkat se s Lenkou Zdeborovou, držitelkou prestižního evropského grantu (ERC Starting Grant) ERC SMiLe (Statistical Mechanics of Learning).  Využijte unikátní příležitost diskutovat například o tom, jak fyzika skelných materiálů souvisí se složitostí algoritmů a schopností získat užitečnou informaci z velkého množství dat, o špičkových vědeckých projektech v Evropě, ale také například o vědeckém karierním systému.

 

Fakta a zajímavosti

Novinky

erc_banner-horizontal      flag_yellow_high