Plzeň, 25. 9. 2019 – Noc vědců, akce, při níž se každý rok na přelomu září a října po celé Evropě otevírají brány vědeckých institucí, univerzit, science center, muzeí či knihoven, aby zábavnou formou přestavily práci vědců a její význam pro společnost. Letošní Noc vědců se uskuteční v pátek 27. září a její téma zní Šetrně k planetě. Mezi 34 zapojenými městy po celé České republice je i Plzeň, kde jejím dějištěm bude Techmania Science Center. Na jejím pořádání se podílí také Západočeská univerzita v Plzni.
34 měst, 64 zapojených institucí a 1327 programových událostí – taková bude letošní Noc vědců v Česku. Jejím hlavním koordinátorem je společný tým Ostravské univerzity a VŠB – Technické univerzity Ostrava. Plzeň má v Noci vědců, jakožto univerzitní město, významné místo. Na návštěvníky tu v pátek 27. září v čase od 17 do 23 hodin čekají workshopy, komentované ukázky, přednášky a expozice, které připravili odborníci ze Západočeské univerzity, Techmanie, Centra robotiky a Doosan Škoda Power.
Západočeskou univerzitu bude reprezentovat osm fakult – aplikovaných věd, elektrotechnická, strojní, filozofická, pedagogická, ekonomická, zdravotnických studií, designu a umění Ladislava Sutnara a také Celoživotní vzdělávání.
Ty připravily stanoviště v duchu letošního tématu Šetrně k planetě. Na návštěvníky tak čeká například experimentální elektrostatický separátor vlasů Posedidon, který mimo jiné umožňuje třídit plasty na základě elektrického náboje vznikajícího vlivem jejich tření. K vidění bude model vlaku ovládaný mozkovými vlnami a napájený hybridní vodíkovo‑elektrickou pohonnou jednotkou. Na jiném stanoviště budou lidé vyrábět elektřinu vlastní silou na speciálně upraveném spinningovém kole. Dále návštěvníci poznají Stirlingův motor, který je významný pro svou vysokou účinnost, tichý chod a možnost použití v souvislosti s obnovitelnými zdroji energie. Dále zde bude expozice věnovaná třídění plastů, které se však budou učit malí roboti. Pozornost bude věnována také limitům ekonomického růstu a udržitelnému rozvoji a dalším tématům. Na malé i velké čekají experimenty s přírodními barvami, výroba bylinné zubní pasty nebo kvíz s robotickou včelkou. Návštěvníci se seznámí s tím, jak archeologie poznává lidskou minulost, včetně vztahu člověka k životnímu prostředí.
Kompletní program všech 64 letos zapojených institucí z celého Česka návštěvníci najdou na webu akce HYPERLINK „http://www.nocvedcu.cz/“ www.nocvedcu.cz a také v aplikaci pro chytré telefony, kde si navíc mohou sami sestavit program podle místa konání a dle svých zájmů.
tisková zpráva
Mgr. Šárka Stará, tisková mluvčí tel.: 377 63 1007, 733 698 611
Rektorát Západočeské univerzity v Plzni e-mail: HYPERLINK „mailto:sstara@rek.zcu.cz“ sstara@rek.zcu.cz
Univerzitní 8, 301 00 Plzeň