Domů > Tiskové zprávy > 2017 > Květen > Nahlédněte do útrob varhan

Nahlédněte do útrob varhan

Kopie barokních varhan, pětimetrová píšťala z varhan v katedrále sv. Bartoloměje, show, které prozradí víc o mechanice varhan nebo o vztahu mezi délkou píšťaly a hloubkou tónu – to vše nabídne Víkend s varhanami, který se uskuteční v sobotu a v neděli 27. a 28. května v plzeňském Techmania Science Center.

V show prostoru vyroste malá expozice tvořená nástroji i jejich součástmi. „Chceme dát lidem příležitost podívat se do útrob tohoto královského nástroje a zjistit, díky jakým fyzikálním principům a zákonitostem vlastně hraje,“ vysvětluje iniciátor akce plzeňský varhaník Jan Esterle. Pro akci se mu podařilo shromáždit nástroje a exponáty od soukromníků i z majetku plzeňské farnosti.

K unikátům tu bude patřit například jedna z nejdelších píšťal varhan v plzeňské katedrále sv. Bartoloměje nebo malý barokní pozitiv, který si před šesti lety nechal postavit varhaník Pavel Šmolík. „Řešil jsem, jak rozumně investovat dědictví. A rozhodl jsem se nechat si postavit varhany,“ vysvětluje, jak přišel na myšlenku pořídit si právě tenhle hudební nástroj. Varhany, jejichž stavitelem je Vladimír Šlajch, byly postaveny podle barokních předloh s autentickým laděním Valotti. Návštěvníci Víkendu s varhanami je uslyší v rámci Koncertu pro všechny končetiny v sobotu v půl páté odpoledne.

Víkend s varhanami je přístupný v rámci běžného vstupného do expozic.

PROGRAM VÍKENDU S VARHANAMI

SOBOTA

12:15 přednáška Varhanní dýmka aneb O píšťalách a zvuku

14:30 přednáška Červotoč ví své  aneb  Strojovna varhan

16:00 přednáška Varhanní dýmka aneb O píšťalách a zvuku

16:30 Koncert pro všechny končetiny

18:00 přednáška Červotoč ví své  aneb  Strojovna varhan

NEDĚLE

11:15 přednáška Varhanní dýmka aneb O píšťalách a zvuku

13:30 přednáška Červotoč ví své  aneb  Strojovna varhan

15:30 Koncert pro všechny končetiny

17:00 přednáška Červotoč ví své  aneb  Strojovna varhan