BIC Plzeň - Podnikatelské a inovační centrum společně s Techmania Science Center navazují na spolupráci, kterou v rámci Dnů AI zahájili již minulý rok. Letošní rok budou umělé inteligenci zasvěceny prostory celého 3D Planetária, kdy speciální program na téma Umělá inteligence srozumitelně budou moci zdarma navštívit nejen školní skupiny, ale i veřejnost.
Akce v 3D Planetáriu je v čase od 12:00 – 17:00 zdarma, u některých workshopů/přednášek je vyžadována registrace (viz. odkazy u jednotlivých aktivit).
PROGRAM:
Doprovodný program | 12:00 - 17:00 (Expozice Vesmír)
- Interaktivní stánek Centra robotiky
- Rozhodni se! Konverzační hra s AI (Aignos)
12:00 - 13:30 PŘEDNÁŠKA PRO SENIORY: Umělá inteligence na vlastní kůži - debata nejen pro dříve narozené (Sál: Klubovna, kapacita: 15 míst)
Přidejte se k nám na interaktivní přednášku organizovanou Transitions, kde naše zkušená lektorka srozumitelně a přístupně vysvětlí, jak fungují systémy generativní umělé inteligence a proč je toto téma v současnosti tak populární a diskutované. Na konkrétních příkladech odhalí nečekané možnosti, které tyto nástroje nabízí komukoli, kdo má počítač a přístup na internet. Seznámí vás také s možnostmi, jak mohou tyto aplikace pomoci řešit každodenní starosti i radosti.
12:30 Úžasný pád (Sál: 3D Planetárium, kapacita: 90 míst)
Představte si, že byste skočili z výšky čtyřiceti kilometrů nad zemí. Jaké myšlenky by vám běžely hlavou? Krátké umělecko-akční 3D dobrodružství spojuje naše představy s hranicemi lidských možností.
13:40 - 14:10 SEMINÁŘ: Bořiči mýtů - Ondřej Hrách, Aignos (Sál: 3D Cinema, kapacita: 35 míst)
Pochybné články a zmínky o umělé inteligenci se v poslední době šíří jako virus. Posilněte svou obranyschopnost proti zjednodušujícím formulacím, clickbaitovým nadpisům a „AI washingu“! Na semináři si ukážeme autentické (a mnohdy vtipné) příklady z médií a pokusíme se rozluštit jejich skutečnou podstatu. Pomáhat nám s tím bude i AI asistent. Přednáška bude probíhat v uvolněné atmosféře a je vhodná i pro úplné AI začátečníky.
14:00 - 15:30 ONLINE WORKSHOP Google Nové základy: Buďte produktivnější s AI – pro začátečníky (Sál: Klubovna, kapacita: 15 míst)
Školení seznámí účastníky se špičkovými nástroji umělé inteligence, které jsou již k dispozici od společnosti Google a dalších společností, a ukáže některé z nejchytřejších způsobů, jak je mohou pracovníci digitálního věku i malé a střední podniky využívat k úspoře času při práci a plnění úkolů.
Na tomto školení se naučíte:
- Úvod do generativní umělé inteligence a jejího fungování.
- Jak používat nástroje a techniky využívající umělou inteligenci, které vám ušetří čas při práci.
- Přehled tvorby účinných pokynů.
14:15 - 14:45 Diskuze o filmu Matrix s Lukášem Houškou (Sál: 3D Cinema, kapacita: 35 míst)
Co skrývá film Matrix za myšlenky? Je to jen filosofie a pěkné efekty, nebo tam najdeme něco, o čem by se dalo vyprávět z vědeckého a technického hlediska? Buďte součástí popularizačně zábavného povídání o tom, co za vědu se v Matrixu skrývá a co už je fikce. Řeč nebude jen o AI a strojovém učení, ale i levitujících strojích, akumulátorech a o tom, kolik by stroje musely vypustit skleníkových plynů, aby zahalily celou Zemi na staletí do hustých oblak.
Tato přednáška je podpořena z programu O2 Chytrá škola.
Lukáš Houška je popularizátor vědy, edutainer v Techmania Science Center Plzeň a také lektor na Univerzitě třetího věku Západočeské univerzity v Plzni, kde vede předmět o vnímání a čtení města a nový předmět o kosmonautice. Jeden z autorů článků na neuvěřitelně populárním serveru Kosmonautix publicisty Dušana Majera. Organizátor komentovaných procházek v Plzni i celém regionu i přednáškového cyklu pro širokou veřejnost „Jak to chodí v kosmu" pořádané v rámci spolku Ze stínu, který založil.
14:45 - 17:00 Promítání filmu Matrix (Sál: 3D Cinema, kapacita 35 míst)
14:30 - 15:25 Rozhovor Jana Romportla s Ondřejem Hráchem: Duševní zdraví Generace Z v době AI (Sál: 3D Planetárium, kapacita: 90 míst)
Západní civilizace se v posledních letech potýká s prohlubující se krizí duševního zdraví. Projevuje se jak u mladých lidí (GenZ) zejména v extrémním nárůstu počtu sebevražd, sebepoškozování, depresí či úzkostí, tak i celopopulačně ve formě pandemie rozkladu funkčních modelů světa a jejich náhradou za nejrůznější konspirační teorie, antisociální chování a polarizací ve společnosti. Jaká je příčina těchto problémů, jakou roli v nich hrají sociální sítě, AI i probíhající kognitivní a hybridní válka? Můžeme AI využít k postupnému zlepšování situace a budování dlouhodobé technologické ochrany naší mysli?
Jan Romportl je expert na umělou inteligenci, zakladatel startupu Elin.ai, konzultant a technologický partner ve společnosti Presto Ventures. V minulosti založil a do půlky roku 2022 také vedl Dataclair.ai – Centrum umělé inteligence v PPF a O2 Czech Republic.
Za pomoci umělé inteligence řeší palčivé problémy v oblasti duševního zdraví a online světa. Má letité zkušenosti s univerzitním výzkumem a výukou AI, interakcí člověka a stroje, řečových technologií a filozofie na Západočeské univerzitě v Plzni. Ve volném čase běhá, dělá taekwondo, potápí se a je soukromým pilotem. Také nadšeně sbírá historické počítače Atari.
Ondřej Hrách je pestrý a inspirativní člověk, který se celý život pohybuje mezi uměním a technologiemi. Vystudoval překladatelství a tlumočnictví na Karlově univerzitě, ve svém rigorózním výzkumu se zabýval strojovým překladem. Ještě během studia začal překládat komiksy pro Argo, ale nakonec profesně zakotvil úplně jinde – v oboru umělé inteligence. Po působení v týmu Alquist a firmě PromethistAI nyní rozvíjí vzdělávací projekt Aignos. Kromě toho se odmalička věnuje hudbě, aktuálně především v unikátním lahvovém duu Flaškinet.
15:25 - 15:45 Čapkovo R.U.R. dnešním pohledem (Sál: 3D Planetárium, kapacita: 90 míst)
Na předchozí téma navážeme krátkou ochutnávkou debaty o tom, jak lze vnímat Čapkovy představy ze slavné hry R.U.R. pohledem aktuálního vývoje AI. V čem se autor trefil a v čem ne? Hrozí nám robotí apokalypsa nejen na papíře, ale i v realitě? Na názory Jana Romportla (Elin.ai) se bude ptát Ondřej Hrách (Aignos) a možná i samotná umělá inteligence.
16:00 - 17:00 AI Eticky – přednáška Barbory Brabcové (Sál: 3D Planetárium, kapacita: 90 míst)
"Všude se mluví o AI, tak my musíme taky zavádět!“ – jako kdyby AI bylo módní doplněk. Aby to nebyla jen další „hračka“, kterou si pořídí, protože to dělají ostatní. Je důležité AI využívat správně. Bezpečně. Eticky.
Jmenuji se Barbora Brabcová. Mám více než 20 let zkušeností v oblasti vedení lidí v mezinárodním koncernu. V roce 2019 jsem založila svoji firmu. Přednáším na Západočeské univerzitě v Plzni a na VŠE v Praze. Věnuji se výuce využívání AI a jazykových modelů jako je ChatGPT, tedy snaze naučit široké spektrum lidí efektivně využívat umělou inteligenci v praxi. Mým heslem je: Pracujte méně, stihněte více. Jsem zakladatelka Iniciativy AI Eticky.
16:30 - 17:30 Divadélko s AI pro rodiny s dětmi - Ondřej Hrách, AIgnos (Sál: Klubovna, kapacita: 15 míst)
Lidé všech věků, doraZte na mezigenerační divadelní dílnu s umělou inteligencí! Během hodiny vytvoříme spolu s AI generátory krátké originální divadelní hry – a nakonec si je i přehrajeme (není se čeho bát, všechno bude v uvolněné atmosféře). Vstup povolen pouze těm, kdo jsou otevřeni novým kreativním zážitkům!
Změna programu vyhrazena.