Domů > Tiskové zprávy > 2019 > Prosinec > Techmania omezí provoz na 6 dní v týdnu

Techmania omezí provoz na 6 dní v týdnu

Techmania Science Center získala na svoji činnost v roce 2020 podporu z veřejných rozpočtů nižší než v minulých letech, a proto musí omezit svoji činnost na 6 dní v týdnu.

Techmanii letos skončí smlouvy, kterými se město Plzeň a Plzeňský kraj v roce 2010 zavázaly finančně podporovat provoz science centra ve výši 5 + 5 mil. Kč ročně v prvních 3 letech a 10 + 10 mil. Kč ročně po zrekonstruování celého areálu. Rekonstrukce se nakonec povedla v objemu cca 650 mil. Kč díky operačnímu programu Výzkum a Vývoj pro Inovace a návštěvnost se tak dostala na cca 200 tis. osob ročně. Techmania se stala 3. nejnavštěvovanější institucí v regionu.

Zastupitelstvo města Plzně na posledním zasedání schválilo pro roky 2020 – 2023 Techmanii podporu ve výši 3 mil. Kč ročně. Zastupitelstvo Plzeňského kraje schválilo podporu na roky 2020 – 2021 ve výši 14 mil. Kč ročně. Techmania žádala obě instituce o podporu v celkové výši 22,6 mil. Kč ročně v příštích 10 letech, což se jí získat nepodařilo a v příštím roce se musí vypořádat s dotací nižší o 5,6 mil. Kč.

Nejvýznamnější nákladovou položkou v hospodaření Techmanie jsou mzdy. Průměrná mzda činí cca 27 tis. Kč hrubého měsíčně. „Snížením finanční podpory z veřejných rozpočtů pro příští rok pro nás znamená, že budeme muset snížit objem mezd, a tím i rozsah našich činností. Musíme tak omezit provoz na 6 dní v týdnu.“ říká Vlastimil Volák, ředitel Techmanie.

Obecně prospěšnou společnost Techmania Science Center založila ŠKODA INVESTMENT a Západočeská univerzita v Plzni v roce 2005 s cílem vybudovat instituci neformálního vzdělávání, která popularizuje vědu a techniku. V dozorčí radě společnosti jsou také zástupci města Plzně a Plzeňského kraje.