Domů > Tiskové zprávy > 2017 > Říjen >  Složte si v Techmanii duhu

 Složte si v Techmanii duhu

Složit si duhu nebo ptáčka Duháčka mohou malé děti, které zavítají do plzeňského Techmania Science Center. V pondělí 2. října tu byla otevřena nová expozice z dílny dětské televizní stanice ČT:D. Má dvě části: kromě hlavolamů, jako skládání Duháčka nebo duhy, tu vyrostlo i improvizované televizní studio, kde se děti i dospělí mohou na chvíli stát televizními rosničkami.

„Prvotním zadáním této expozice byl greenbox. Jak jsem na tom začal pracovat, začaly mě napadat hlavolamy, jejichž základním prvkem by bylo skládání duhy,“ líčí autor výtvarného řešení Jaroslav Svoboda, jak expozice vznikala. Výsledkem jsou tři velké hlavolamy připomínající kdysi populární Babylónskou věž. „Pak jsem vzal obrázky ptáčka Duháčka a rozřezal je na devět dílů. Tím vznikly kostky, s jakými jsme si všichni hráli, když jsme byli malí. Kostky jsou vlastně vědecký hlavolam, takže ze své podstaty do science centra patří,“ dodává Jaroslav Svoboda. Třetí část expozice, televizní studio, nadchne především starší děti a hravé dospěláky. Mohou si tu natočit svoji vlastní relaci o počasí, kterou si jednoduše pošlou e-mailem, aby se nakonec mohli pochlubit kamarádům nebo třeba babičce.

Expozice ČT:D je součástí nově nastartované spolupráce mezi touto televizní stanicí a Českou asociací science center. V prvním říjnovém týdnu otevírají její expozice také sesterská science centra VIDA!, Svět techniky a iQpark.

„Jsem nadšená, že v Techmanii startuje atraktivní propojení digitalizace a hands-on aktivit, v čemž vidíme do budoucna velký potenciál,“ říká ředitelka České asociace science center Kateřina Chábová.

 Radost z realizace prvního kroku na poli podpory vzdělávání, jak bylo deklarováno v Memorandu o spolupráci mezi Českou televizí a Českou asociací science center, má i výkonný ředitel ČT :D Petr Koliha: „ČT:D obsahem svého vysílání oslovuje mnoho dětí a snaží se je zábavnou formou zaujmout, motivovat a vzdělávat. Science centra využívají k učení principu vlastního prožitku. Práci na společném projektu jsme připravovali s velikou péčí a důrazem na přirozený rozvoj a zvídavost dětí, čili jsme schopni jim nabídnout široké spektrum aktivit a informací, které, jak doufáme, budou využívány nejen dětmi a rodiči, ale i školami,“ dodává Petr Koliha.

Otevírací doba Techmanie je ve všední dny 8:30 – 17:00 h, v sobotu 10 – 19 h a v neděli 10 – 18 h. V pátek 6. října se zde uskuteční tradiční Noc vědců.