Domů > Tiskové zprávy > 2016 > Březen > Pohrajte si v nanosvětě

Pohrajte si v nanosvětě

Nanotechnologie, obor s velkou budoucností i žhavou přítomností, představí v Techmania Science Center akce nazvaná NANOHRANÍ.  V sobotu 12. března nabídne celodenní program plný prezentací, her a přednášek.

„V horním konferenčním sále se návštěvníci budou moci seznámit s výrobky z nanomateriálů, které se už dnes v našem životě vyskytují, třeba s kartušovým filtrem do bazénu nebo s dalšími zajímavými pomocníky, kteří nám můžou usnadnit úklid v domácnosti nebo žehlení,“ prozrazuje organizátorka akce Veronika Kunclová. Proběhne tu ale také třeba nano-show a hraví návštěvníci se mohou těšit na nanopexeso. „Přichystali jsme také zábavné pracovní listy a prvních sto návštěvníků, kteří zvládnou splnit jednoduché úkoly, si odnese domů drobné nano-dárky,“ dodává Veronika Kunclová.

V odpoledních hodinách se pak lidé mohou o nanosvětě dozvědět víc z přednášek předních českých odborníků. Tomáš Kovářík a Jiří Rezek ze Západočeské univerzity budou hovořit o využití nanotechnologií v lékařství a dalších oborech.

Nanohraní doprovází výstava Nanormální svět. Jde o mnohonásobně zvětšené fotografie nanostruktur, které vypadají jako fantaskní umělecká díla. Tato výstava vznikla díky podpoře Ústavu přístrojové techniky Akademie věd ČR.

Nanohraní bude probíhat po celou provozní dobu Techmanie, tedy od 10 do 19 hodin, a koná se v rámci evropských projektů SeeingNano a RRI Tools.

 

PROGRAM PŘEDNÁŠEK

13:30 – 14:00      Nanomateriály a nanotechnologie v lékařství
Ing. Tomáš Kovářík, Ph.D, Nové technologie – výzkumné centrum ZČU

14:30 – 15:30      Nanotechnologie – unikátní svět netušených možností
Ing. Jiří Rezek, Ph.D, FAV ZČU