Domů > Tiskové zprávy > 2018 > Květen > Objev svůj Talent!

Objev svůj Talent!

Od května 2018 láká vědecké centrum Techmania v Plzni na novou expozici s názvem Talent! Návštěvníci mohou odhalit své nadání pomocí rozmanitých úkolů na osmi stanovištích, kde si vyzkouší, na co mají buňky a zda v nich náhodou nedříme skrytý génius či famózní umělec.

„Nadání pro určitou činnost je vrozené a v průběhu života záleží na jedinci a jeho výchově, jak s ním naloží. Toto skvěle popisuje Arnošt Lustig, který řekl, že talent je schopnost rozeznat tři věci tam, kde si ostatní lidé všimnou jenom jedné. Pokud se přidá ještě touha po vlastním zdokonalování, můžeme to považovat za ideální definici,“ přibližuje zaměření expozice David Lobotka, manažer programového oddělení Techmania Science Center.

A právě touha po vlastním rozvoji je aspektem, který Techmanie v návštěvnících probouzí. Expozice Talent! není výjimkou.

Zájemcům nabídne optimální poměr zábavy a zajímavých informací. Například pro rodiny s dětmi může plnění úkolů v rámci stanovišť Talentu! znamenat nejen příjemně strávený čas, ale i rozvoj jejich nejlepších schopností či dokonce objevení nových možností seberealizace a budoucího uplatnění.

Vědec, sportovec, operatér nebo spíše umělec?

Expozici tvoří osm stanovišť zaměřených na rozličné aktivity, díky nimž návštěvníci odhalí své přirozené vlohy. Mohou si například vyzkoušet, jak jim slouží paměť a jak jsou na tom s prostorovou orientací či fyzickou zdatností. Dojde i na prověření slovní zásoby a otestování uměleckého a exaktního zaměření.

„Koncepce expozice Talent! je navržena odborníky tak, aby pomohla najít silné a slabé stránky širokému spektru lidí,“ vysvětluje David Lobotka.

Jak už je v Techmanii zvykem, vše je realizováno zábavnou formou, a tak ani tato expozice není výjimkou. Svůj Talent! si návštěvníci ověří při řešení labyrintu, stavění věže, tanci nebo visení na laně. Celá expozice může zabrat i několik hodin, proto při vstupu každý obdrží kartičku s unikátním QR kódem, na kterou se nahrávají průběžné výsledky, a tak může svojí cestu za objevováním talentu kdykoli ukončit a pokračovat v ní jindy. Výsledky jednotlivých úkolů se ukládají v  Centrálním mozku lidstva, z něhož návštěvníci rovněž obdrží finální vyhodnocení svého talentu.

Každé stanoviště je navíc doplněno grafickými prvky, jež ilustrují dané zaměření známými citáty či krátkými příběhy slavných, kteří se slavnými stali právě díky rozvoji svého vrozeného talentu. Úkoly jsou rozdělené nejen podle věku, ale i podle pohlaví, takže si expozici může užít celá rodina.

Techmania v Plzni během roku nabízí svým návštěvníkům stovky interaktivních exponátů, gyroskop, 3D planetárium, krátké filmy promítané na unikátním obřím interaktivním glóbu Science On a Sphere®, který v reálném čase využívá data od amerického Národního úřadu pro výzkum atmosféry a oceánů NOAA, nebo zábavné vědecké show. S vtipem představuje základní přírodní jevy a zákony, seznamuje se světem vědy a techniky a láká k experimentování. Nachází se v historických budovách plzeňské Škodovky. Za proměnu starých továrních hal v moderní centrum vědy a techniky získala několik ocenění v soutěži Stavba roku.