Domů > Tiskové zprávy > 2021 > Srpen > Léto v Techmanii za 500

Léto v Techmanii za 500

Léto v Techmanii za 500

 

Od začátku prázdnin využilo Techmanii necelých 500 návštěvníků denně a na 500 táborníků. Zájem veřejnosti se na konci srpna dostal na čísla z roku 2019, kdy nebyla pandemie. Techmanie má pro Rodiny s dětmi stále co nabídnout!

Od  6. září bude Techmanie pro veřejnost otevřená od čtvrtka do neděle a po předchozím objednání velkých skupin i v pondělí, úterý nebo středu. Tímto opatřením se snaží minimalizovat náklady na provoz a zajistit maximální přístupnost pro školy a veřejnost. „Rádi bychom měli otevřeno každý den, ale bohužel se musíme potýkat s následky pandemie a snížené podpory na naši činnost“, říká ředitel Vlastimil Volák.

V roce 2020 snížilo město Plzeň svoji podporu z 10 mil. Kč z předcházejících let na 3 mil. Kč. To pro Techmanii znamená, že si svojí činností musí zajistit necelých 70% příjmů. Byla tak nucena zvýšit vstupné a omezit provoz na 6 dní v týdnu. Navíc, do komplikovaného období vstoupila pandemie koronaviru a potřebné vlastní příjmy se nenaplnily. Techmania byla zavřená cca 1 rok. Přestože propustila cca 30 lidí a zmrazila investice a výdaje na propagaci, dostala se v roce 2021 do hospodářské ztráty cca 6 mil. Kč.

Science centra ve světě jsou považována za rentabilní, pokud si na svoji činnost dokáži z 50% zajistit příjmy. Science centra tak pro svoji činnost potřebují dofinancování. V Evropě se na činnosti science center podílí zejména místní veřejná správa. V USA se na financování podílí veřejná správa, a nebo nadace (firem nebo osob).

 

V Techmanii, 30.8.2021

Vlasta Volák

Ředitel

Email: vlasta.volak@email.cz