Co vás čeká?

Přijďte se o Velikonocích do Techmanie dozvědět i něco více, než jen jak se plete pomlázka! Po celé velikonoční prázdniny od 18. dubna se můžete těšit na spoustu buskingů a tematických workshopů, které pro vás naše vědecké centrum připravilo. Jednoduché pokusy vám například prozradí, jak účinným nástrojem ochrany života jsou ptačí vejce a prohlédnete si ty nejkrásnější přírodní kraslice od různých druhů ptáků. Dozvíte se také, proč jsou kopřivy opatřeny žahavými buňkami a detailně je prozkoumáte pod mikroskopem.

Program:

 10.45 / 30 min Semena jako schránka života
 12.30 / 30 min Vejce jako schránka života
 12.30 / 30 min Tvorba krystalů
 14.30 / 60 min Kopřivu mráz nespálí, zato ona vás ano!
 16.15 / 30 min Pomlázka, povídání dvou vrb a aspirin – jak to jde dohromady?
 17.30 / 30 min Vejce jako schránka života

 

 

Semena jako schránka života

Víte, z čeho se skládá semeno a jaký je rozdíl mezi jednoděložnými a dvouděložnými semeny? To vše si můžete při našem velikonočním workshopu prozkoumat pod binolupou. Dozvíte se také, jaké zdravotní důsledky vyplývají z lepku a jak jsou výživné luštěniny a celozrnná mouka.

Vejce jako schránka života

Už jste někdy slyšeli o chalázách nebo kutikula? A víte, že se nacházejí uvnitř vejce? Spolu s mnoha dalšími částmi tvoří jeden z nejúžasnějších přírodních výtvorů. Při jednoduchých pokusech a ukázkách se budete moci podívat, kde se jednotlivé části nacházejí a jak spolu souvisí. Dále uvidíte také  ty nejkrásnější přírodní kraslice a budete určitě překvapeni, kteří ptáci je mají.  Také se dozvíte kolik toho máme s ptáky společného.

Pomlázka, povídání dvou vrb a aspirin – jak to jde dohromady?

K čemu se používá vrbová kůra? Co mají společného vrba a aspirin? Chemie vám poradí. Vrba obsahuje totiž spoustu účinných látek, které najdete i lécích a my se na ně podíváme zblízka. Dozvíte se také, jak se vrby baví třeba o počasí. A hádáte správně opět v tom má prsty ta chemie.

Tvorba krystalů

Spojte chemii a Velikonoce a můžete si vyrobit krásné dekorace. Pomocí kousku větvičky nebo vaječné skořápky a přesyceného roztoku boraxu si budete moci vytvořit úžasné krystaly a krystalické struktury, na kterých budete moci sledovat postupný proces růstu krystalů od malých zárodků až po celé krystaly. A nakonec si tyto krystaly budete moci i s sebou odnést domů.

Kopřivu mráz nespálí, zato ona Vás ano

Už jste někdy zkoumali proč kopřiva pálí? Zkuste to jako opravdový vědci. Při našem programu budete připravovat preparáty, pozorovat mikroskopy, stanovovat hypotézy a nakonec ověřovat jejich správnost. Zjistíte, že i kopřiva je pěkně zajímavý organismus.

 

Všechny programy jsou součástí běžné návštěvy a není třeba se na ně rezervovat.