Domů > Tiskové zprávy > 2016 > Červen > Techmania prozradí pravdu a fikci ve sci-fi

Techmania prozradí pravdu a fikci ve sci-fi

Pravda, nebo autorova bujná fantazie? Tuhle otázku si klade každý čtenář sci-fi literatury či divák sci-fi filmů každou chvíli. Odpovědi nabídne nový letní cyklus zábavných přednášek v Techmania Science Center. SCI-FI PRÁZDNINY tu začínají v sobotu 2. července.

                 „Vybrali jsme ikonická díla science-fiction, ale i věci, které nejspíš pravověrné fanoušky tohoto žánru trochu překvapí. Začneme třeba Julesem Vernem a jeho knihou Ze Země na Měsíc a dojde také na Neználka,“ prozrazuje autor přednášek Lukáš Houška ze 3D Planetária. Pro publikum vybral vždy zajímavé momenty a uvede je do kontextu s realitou. Nakolik autoři znali technické novinky své doby a nakolik popustili uzdu fantazii? Co z jejich představ je dnes už realitou a v čem se naopak mýlili? O tom všem bude řeč během zhruba půlhodinového programu. Prostor dostanou pochopitelně i otázky diváků.

Zvláštní místo bude v cyklu mít i jediný československý sci-fi film, letos do kin znovuuvedená Ikarie XB-1 režiséra Jindřicha Poláka. „Bude jí věnována přednáška 23. července, kde se podíváme nejen na představy různých technických vymožeností v rovině teoretické, ale i na jejich ztvárnění na filmovém plátně. Na úterý 26. července, tedy na den přesně 53 let od její premiéry, jsme pak připravili promítání digitálně restaurované verze filmu. K němu chystáme i ochutnávky kosmické stravy nebo úvodní slovo filmového teoretika Jana Kastnera,“ dodává Lukáš Houška.

Zábavné přednášky Sci-fi prázdniny jsou ve 3D Cinema v Techmanii na programu každou prázdninovou sobotu od 17:30 hodin.

Sci-fi prázdniny v Techmanii

  1. července Jules Verne: Ze Země na Měsíc

Představení zakladatele žánru sci-fi a jmenovitě jeho prvního románu, který vyšel v češtině. Průvodce pořadem přiblíží několik momentů z románu a srovnává je s realitou skutečných letů na Měsíc. V závěru je promítnut krátký film Cesta na Měsíc z roku 1902, který je vůbec prvním vědeckofantastickým filmem. Jeho režisérem byla filmová legenda Georges Méliés.

  1. července Isaac Asimov: Nadace

Představení jednoho z nejvýznamnějších autorů žánru sci-fi a držitele řady prestižních cen a jeho série Nadace. Průvodce pořadem opět na vybraných pasážích ukáže, co v ději se zakládá na vědeckých poznatcích a co je čirá literární fikce.

  1. července Nikolaj Nosov: Neználek

Neználek vůbec není jen tak nějaká pohádka pro malé děti! Přestože Nikolaj Nosov pocházel z umělecké rodiny a sám měl rovněž umělecké vzdělání, dokázal do příběhu vměstnat obrovské množství vědeckých faktů. Průvodce pořadem provede publikum knihou Neználek na Měsíci a ukáže, které fyzikální zákony tu děti mohou už v nejútlejším věku poznat.

  1. července Ikarie XB-1

První a jediný skutečný sci-fi film z provenience československé kinematografie se znovu vrátil do kin. Jeho digitálně remasterovaná verze byla v květnu uvedena na festivalu v Cannes. Jak moc se vize budoucnosti z roku 1963 blíží našim dnešním poznatkům? Co může a co nemůže být v roce 2063 pravda?

  1. července A. C. Clark: 2001: Vesmírná odyssea

Představení významné osobnosti žánru sci-fi a jejího nejznámějšího románu zpracovaného i do filmové podoby. Jaké pravdy vepsal tento vynálezce do svého příběhu a v čem popustil coby spisovatel a scénárista uzdu fantazii? I tento pořad doprovodí filmová ukázka.

  1. srpna                 Ludvík Souček: Tušení

Tento díl bude věnován významnému českému spisovateli science fiction a literatury faktu, jmenovitě jeho knihám Tušení stínu a Tušení souvislosti, které jsou věnované záhadám historie. Jaká vědecká fakta a jakým způsobem v nich Ludvík Souček čtenářům předestírá? A kdy se vydává na tenký led fantazie, fikce a spekulací?

  1. srpna                 Frank Herbert: Duna

Duna je nejznámějším Herbertovým románem a kultovním dílem světové sci-fi, ověnčené cenami Nebula a Hugo a zfilmované Davidem Lynchem a Johnem Harrisonem. I tentokrát průvodce pořadem srovná vybrané scény a momenty z knihy s vědeckou realitou a v závěru promítne ukázku z filmu.

  1. srpna                 Jak se domluvit s E. T.?

Film Stevena Spielberga patří ke zlatému fondu světového sci-fi na stříbrném plátně. Je jedním z mála snímků, kde jsou mimozemšťané popisováni jako mírumilovné bytosti. Průvodce pořadem se tentokrát zaměří na komunikaci s mimozemskými civilizacemi. Jak si ji představují autoři filmu a jak probíhá či může probíhat ve skutečnosti? Na závěr samozřejmě nemůže chybět ukázka z filmu.

  1. srpna                 Star Wars

Co by to bylo za sci-fi cyklus bez kultovních Star Wars! Průvodce pořadem se i tentokrát zaměří na fakta a fikci, které tato slavná série obsahuje.