Domů > Tiskové zprávy > 2016 > Srpen > Novinky v Techmanii na konci prázdnin

Novinky v Techmanii na konci prázdnin

Sci-fi prázdniny uzavřou Star Wars

Prázdninový cyklus přednášek Sci-fi prázdniny v Techmanii uzavře téma kultovních Star Wars. Lukáš Houška ze 3D Planetária podrobí tuto filmovou sérii opět rozboru z pohledu vědy: co je pravda a co fikce?

„Hvězdné války nejsou tak velká pohádka, jak by se mohlo možná zdát,“ říká. „Mezihvězdný pohon, energetické štíty, lasery, velké kosmické lodě, cestování mezi planetami, to vše jsou témata i současné vědy a ač to zní neuvěřitelně, některé technologie z Hvězdných válek jsou dnes reálně zkoumány a vstupují do reálného světa. Vždyť třeba roboti, nebo lépe řečeno drojdi, se dnes pomalu stávají realitou a ačkoli jim schází kreativní myšlení, mnohé z dovedností, které předváděli ve Hvězdných válkách, zvládají už dnes,“ vysvětluje Lukáš Houška.

Přednáška s projekcí věnovaná pravdě a fikci ve Star Wars začíná v Techmania Science Center v Plzni v sobotu 27. srpna od půl šesté večer.

 

Vraha chytíte naposledy

S programem se s koncem prázdnin loučí populární Kriminálka TSC. Vraha v lázních a pachatele vloupání mohou návštěvníci v laboratořích chemie a biologie chytat naposledy 30. a 31. srpna. V rámci programu zaměřeného na forenzní vědu si lidé zkusí odebírání stop z místa činu, podívají se, jak vypadá lidský vlas pod mikroskopem, nebo se dozvědí, jak se dokazuje v odebraném vzorku přítomnost či nepřítomnost konkrétních prvků či látek, čímž je možno jej přiřadit k místu činu.

 

Jak se snil sen o létání

Hromadné létání s lidskou posádkou je běžnou věcí teprve několik posledních desetiletí. Ale odpoutat se od země a létat, to je sen starý jako lidstvo samo. Jaké myšlenky, nápady a vynálezy vedly k jeho realizaci? Jak dlouhou cestu lidé ušli, či spíše uletěli, od časů Ikarových perutí? Odpovědi přináší nový 3D film z produkce polského Centra Nauki Kopernik oceněný za scénář, režii, obraz, zvuk i jako nejlepší film na fulldome festivalech v Jeně, Hilo, Macanu, Jaroslavli, Brně, Espinhu a Koreji. Ve 3D Planetáriu plzeňského Techmania Science Center má premiéru 29. srpna ve 12 hodin.