Domů > Tiskové zprávy > 2016 > Květen > Jaderné dny opět odkryjí mýty a fakta o jádru

Jaderné dny opět odkryjí mýty a fakta o jádru

 V pátek 13. května startují v plzeňském science centru Techmania tradiční Jaderné dny. Rozmanité exponáty a cyklus přednášek pro školy a veřejnost během nich přiblíží fakta a zajímavosti o jaderné energii.

Dostaveníčko s jadernou energií patří v Techmanii už k tradici. I letos přinesou Jaderné dny informace a pohledy z různých úhlů. Krátkodobá expozice seznámí s příběhem energie a nabídne odpovědi na otázky, zda je energie z jádra bezpečná, ekologická a užitečná.

„Jedním z nejzajímavějších exponátů bude opět vozítko, které dokáže najít radioaktivní látku v prostoru výstavy. Chybět nebude ani mlžná komora, v níž mohou návštěvníci vidět konec dráhy nabitých částic záření, které nás neustále obklopuje a v jehož poli prožíváme celý život, nebo karusel, který měří aktivitu běžných látek, jak je dřevo, uhlí, hnojivo do zahrádky pod ředkvičky, starý budík a podobně.“ zve Jan Zdebor ze Škody JS.

Doprovodné přednášky předních českých odborníků pro školy i veřejnost nabídnou pohled na mýty a fakta o jádru, ohlédnutí za fukušimskou tragédií nebo roli jaderné energetiky v energetickém mixu. Jaderné dny začínají 13. května a potrvají do 15. června. Jejich program společně připravilo Techmania Science Center, Škoda JS a CENEN (Czech Nuclear Educaton Network).